Relacja ze spotkania „grupy wsparcia” w dniu 1 grudnia 2016 r. dla rodziców dzieci objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju.

 

1 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie w ramach działającej grupy wsparcia rodziców dzieci objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju z Panią Marzeną Fabisiak pedagogiem specjalnym, terapeutą integracji sensorycznej.

W czasie  spotkania omawiano zagadnienia bardzo ważne z punktu widzenia rodzica dziecka z autyzmem ale również rodzica dziecka nadpobudliwego, z trudności w koncentracji uwagi. Tematyka wystąpień Pani Marzeny Fabisiak dotyczyła:

1. Diety dziecka autystycznego.

2. Integracji sensorycznej w praktyce.

Spotkanie to było jednym z zaplanowanych działań na bieżący rok szkolny. Prowadząca spotkanie Pani Marzena Fabisiak zapoznała rodziców z treścią artykułu pt. „Uratowaliśmy nasze dziecko przed autyzmem”. Było to wzruszające wyznanie rodziców Milesa, u którego w wieku 18 – miesięcy stwierdzono autyzm. Artykuł przedstawiał kolejno podejmowane kroki  w celu lepszego zrozumienia zachowania syna. Rodzice wspomnianego Milesa natrafili na artykuły, które kierowały uwagę na dietę dzieci autystycznych. Wszystko wskazywało, że u dzieci cierpiących na  autyzm białko mleka (kazeina) ulega przekształceniu w peptydy, które wywierają na mózg wpływ podobny do narkotyków o działaniu halucynogennym.  Naukowcy zidentyfikowali substancje zawierające opiaty (opium oraz heroina) – w moczu dzieci z autyzmem. Grupa badaczy stworzyła teorię, że u tych dzieci brakuje enzymu, który w normalnych warunkach rozkłada peptydy na postacie mogące ulec strawieniu, lub że dochodzi u nich w jakiś sposób do przedostania się tych peptydów do krwioobiegu, zanim ulegną one strawieniu. Rodzice Milesa po przeanalizowaniu wspomnianej hipotezy postanowili zastosować zmianę w  diecie swojego syna.  Po drodze do celu napotykali różne przeszkody, między innymi brak zrozumienia ze strony lekarzy. Finał artykułu był bardzo wzruszający i dający nadzieję, że dieta bezglutenowa, bezcukrowa i bezkazeinowa może przynosić doskonałe efekty w walce z autyzmem. Do ukończenia przez Milesa trzeciego roku życia wszyscy jego lekarze byli zgodni, że objawy autyzmu u Milesa całkowicie ustąpiły.

W dalszej części spotkania Pani Marzena Fabisiak przekazała informacje i cenne wskazówki  na temat diety bezglutenowej oraz bezmlecznej. Rodzice chętnie włączyli się do dyskusji. Dzielili się doświadczeniami w codziennej pracy ze swoimi dziećmi dotkniętymi autyzmem. W kolejnym punkcie spotkania zostały przedstawione propozycje pracy z dziećmi w domu z zakresu integracji sensorycznej.  Pokaz slajdów przyczynił się do zapamiętania proponowanych ćwiczeń. Wspólna wymiana doświadczeń była zapewne pomocna w codziennym zmaganiu się z objawami autyzmu.  Rodzice obecni na spotkaniu byli zainteresowani poszerzeniem wiedzy w tym zakresie.

 

Opracowała: Anna Świetlik

Logopeda wwr