PROPOZYCJE NA WSPÓLNE RODZINNE SPĘDZANIE CZASU WOLNEGO.

Zbliżające się wakacje mogą być dla dziecka zarówno czasem odpoczynku od szkolnych obowiązków, ale także czasem rozwoju i nabywania nowych umiejętności. Warto zatem, aby rodzice zaangażowali się w wolny czas dziecka, aby spędziło go efektywnie i kreatywnie. Chwile spędzone wspólnie z dzieckiem mają istotny wpływ na jego rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny. Czas spędzony z rodziną zbliża do siebie poszczególnych jej członków, buduje silną więź pomiędzy członkami rodziny i wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości dziecka. Ponadto ma działanie terapeutyczne – rozluźnia, pozwala doznać radości ze wspólnego przeżywania i uczy rozmawiać. Należy pamiętać o tym, aby nie narzucać dzieciom rodzaju zabaw. Dobrze jeśli wspólnie z dzieckiem naradzimy się, co chciałoby robić. Warto również wykorzystać naturalną dziecięcą ciekawość i pobudzać kreatywność.

Pomysły na wspólne spędzanie czasu.

1. Spacery

Dzieci spędzając czas na świeżym powietrzu z rodzicami chętniej się otwierają, częściej mówią o swoich odczuciach, łatwiej wchodzą w relacje. Poza tym taki spacer dotlenia organizm i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi.

2. Rodzinna wycieczka

Każda wycieczka, mniej lub bardziej zorganizowana i zaplanowana, uczy. Dziecko przy okazji ma szansę na zdobycie wiedzy i umiejętności ucząc się od rodziców oraz innych osób, które spotkacie na swej drodze. Wycieczka kształtuje orientację w otaczającej rzeczywistości, a także dobre nawyki, dotyczące np. zachowań turystycznych czy społecznych.

3. Zabawy na świeżym powietrzu-aktywność sportowa.

Przebywanie dzieci na świeżym powietrzu, turnieje zręcznościowe i zawody z dziećmi sąsiadów wpływają korzystnie na rozwój ich organizmu, a połączone z ruchem pozwalają na rozładowanie nagromadzonej energii i  zabezpieczają przed domowymi wybuchami negatywnych emocji.  Dziecko w trakcie gier i zabaw ma kontakt z rówieśnikami, należy do grupy i uczy się w niej przebywać. Wszystkie te doświadczenia są doskonałym przygotowaniem do życia dorosłego. Uczą współdziałania i dobrego współzawodnictwa oraz umiejętności przegrywania.

4. Wyjście do kina, teatru, muzeum, na koncert

Wyjścia kulturalne wzbogacają wiedzę oraz światopogląd dziecka, budują jego wrażliwość. Są świetną okazją do wspólnych przeżyć i rozmów po powrocie do domu.

5. Wspólne przyrządzanie posiłków

Wspólne gotowanie czy pieczenie – dziecko wycinając ciastka czy lepiąc kotleciki w różnych formach, bawi się i jednocześnie uczy praktycznych i przydatnych umiejętności. Jest to czas nie tylko na gotowanie, ale i na rozmowy, poznawanie wzajemnych upodobań. Gotowanie stanowi świetny trening pracy zespołowej i zarządzania czasem. Zbliża domowników, a młodsze dzieci uczy samodzielności.  Efektem jest pyszna kolacja i satysfakcja z jej przyrządzenia.

6. Gry planszowe

Tzw. „planszówki” to  aktywny trening emocjonalny, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, spostrzegania i refleksu.  Dobre gry planszowe jednocześnie bawią i uczą – budowania strategii, zdrowego współzawodnictwa, a także podejścia do własnych emocji. Ich  zaletą jest integracja graczy, poznawanie nawzajem swoich wad i zalet. Jest to  świetny sposób na wdrażanie dziecka w niełatwą sztukę życia społecznego.

7. Gry  dostępne w Internecie.

Internet może stanowić miejsce zabaw o ile korzysta się z niego świadomie. Należy jednak pamiętać, aby nie dawać dziecku nieograniczonego dostępu do Internetu, a „poznawać” sieć wspólnie i uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się po niej. Internet może być przydatnym narzędziem zarówno w zabawie jak i nauce. Jest wiele miejsc w cyberprzestrzeni, które oferują wartościowe gry i zabawy. Gry i łamigłówki, przygotowane przez specjalistów, łączą zabawę z nauką i jednocześnie rozwijają dziecięce zdolności zapamiętywania i koncentracji.

8. W domowym zaciszu.

Gry planszowe, karciane i słowne (odgadywanie nazw kolorów, szukanie różnych kształtów, szukanie rzeczy zaczynających się na daną literę).
Czytanie bajek na dobranoc lub ulubionych  książek.
Gry logiczne, rozwiązywanie rebusów, wykreślanek , krzyżówek wpłyną korzystnie na rozwój intelektualny dziecka.
Zabawy plastyczne : malowanki kredkami, farbami, z wykorzystaniem palcy,  pędzli, lub innych metod ciekawych dla naszego dziecka.
Układanie klocków, łapanie balonika,  robienie z tatą karmnika dla ptaków pomogą naszym dzieciom rozwinąć zdolności zręcznościowe

RODZICU!

Dla każdego dziecka najważniejsze jest poczucie zainteresowania ze strony rodzica oraz możliwość spędzania z nimi wolego czasu!
Nasze dzieci same często wiedzą, co chciałyby robić z rodzicami. Nie bójmy się pytać dziecka o propozycje spędzenia wolnego czasu!

Opracowanie: mgr Elżbieta Paczka - pedagog